Střihy a tabulka velikostí košil

Jak si zvolit správný střih košile?

        

 

Následující tabulka uvádí přehled velikostí (rozděleno podle obvodu krku) pro jednotlivé druhy střihů.

Střihy se od sebe liší obvodem kolem hrudníku, pasu a bočním a spodním vykrojením košile.

Rovný (klasický) střih se nazývá Comfort Fit nebo Regular Fit.

Košile ve vyštíhleném střihu mají označení Modern Fit.

Košile v silně vyštíhleném střihu jsou označené jako Slim Fit nebo Body Fit (U Olympu je to navíc označení Level Five)

Sportovní (neformální) košile v mírně vyštíhleném střihu se označují jako Casual Fit  

 

 

 

Jak rozumět tabulce a jaký střih košile mi bude pasovat?

Ukažme si výběr správného střihu na konkrétním příkladu košile eterna.

Řekněme, že máme obvod krku neboli velikost košile 41.

V tabulce vidíme, že rozměry pro klasický střih, vyštíhlý střih a silně vyštíhlený střih jsou pro velikost 41 uvedeny ve sloupci označeném "41 a 42". To znamená, že rozměry košilí eterna pro velikost 41 a 42 jsou stejné. (stejné pravidlo platí i pro ostaní značky košil).
 

Nyní si změřte obvod hrudníku (kolem prsou). Předpokládejme, že máte obvod 108 cm.

Abyste si byli jisti, že se v košili budete cítit pohodlně a že vás nebude nikde stahovat (zejména u pohybů, kdy se předkláníte, otáčíte apod), přičteme rezervu cca 8 – 10 cm. Tím získáme 116 – 118 cm.

V tabulce vidíme, že pro velikost 41 je vyštíhlený (slim) střih 122 cm, to znamená, že se do něj „vejdeme“. (Klasický střih má 128 cm.)

Výrazně vyštíhlený střih Super slim má obvod 116 cm. To znamená, že rozdíl mezi obvodem hrudníku a obvodem košile super slim je pouhých 8 cm. Tuto rezerva považujeme za hraniční, menší rezerva by znamenala, že by košile Super slim byla nejspíš příliš úzká.


 

Nyní ještě prověříme obvod pasu.

Opět předpokládejme, že obvod pasu (měřeno ve výši pupíku) činí 102 cm. Nyní přidáme opětrezervu 8 - 10 cm a získáváme 110 – 112 cm.

V tabulce vidíme, že pro velikost 41 má vyštíhlený (slim) střih 114 cm, to znamená, že nám opět bude sedět. (Klasický stříh má 124 cm.)

Výrazně vyštíhlený střih Super slim má pro velikost 41 obvod kolem pasu 104 cm. To znamená, že by rozdíl mezi obvodem pasu a obvodem košile byly pouhé 2 cm. To je nedostatečné, tak malý rozdíl by neumožňoval normální pohyb.
 

Závěr: v tomto případě si můžeme vybrat jak klasický tak vyštíhlený (slim) střih. Naopak super slim střih by byl příliš úzký.