Střihy a tabulka velikostí košil

Jak si zvolit správný střih košile?

        

 

Následující tabulka uvádí přehled velikostí (rozděleno podle obvodu krku) pro jednotlivé značky a střihy košil.

Střihy se od sebe liší obvodem kolem hrudníku, pasu a bočním a spodním vykrojením košile.

Rovný (klasický) střih se nazývá Comfort Fit nebo Regular Fit.

Košile ve vyštíhleném střihu mají označení Modern Fit.

Košile v silně vyštíhleném střihu jsou označené jako Slim Fit nebo Body Fit (U Olympu je to označení Level Five Body Fit).

Košile v ultra vyštíhleném střihu jsou označené jako Super Slim (tento střih nabízí zatím pouze značka Olymp).

Sportovní (neformální) košile v mírně vyštíhleném střihu se označují jako Casual Fit.

Tabulka rozměrů - košile Eterna - kosile24.cz

Pozor (*): od srpna 2017 Eterna zúžila rozměry košil ve střihu Modern Fit ve velikostech 43-48. Pro zjistění správného rozměru u vybrané košile se podívejte do tabulky rozměrů, která je přiložena jako poslední obrázek u konkrétní košile.

Tabulka velikostí košil Olymp a Marvelis - kosile24.cz

Pánské košile Casa Moda - tabulka velikostí

Tabulka velikostí pánských košile Venti 

Pánské košile Lerros - tabulka velikostí 

 

Jak rozumět tabulce a jaký střih košile mi bude pasovat?

Ukažme si výběr správného střihu na konkrétním příkladu košile Eterna.

Řekněme, že máme obvod krku neboli velikost košile 41.

V tabulce vidíme, že rozměry pro klasický střih (Comfort Fit), vyštíhlý střih (Modern Fit) a silně vyštíhlený střih (Slim Fit) jsou pro velikost 41 uvedeny ve sloupci označeném "41 a 42". To znamená, že rozměry košilí Eterna pro velikost 41 a 42 jsou stejné. (Stejné pravidlo platí i pro ostaní značky košil.)
 

Nyní si změřte obvod hrudníku (kolem prsou). Předpokládejme, že máte obvod 108 cm.

Abyste si byli jisti, že se v košili budete cítit pohodlně a že vás nebude nikde stahovat (zejména u pohybů, kdy se předkláníte, otáčíte apod), přičteme rezervu cca 8 – 10 cm. Tím získáme 116 – 118 cm.

V tabulce vidíme, že pro velikost 41 je vyštíhlený (Modern Fit) střih 122 cm, to znamená, že se do něj „vejdeme“. (Rovný střih má 128 cm.)

Silně vyštíhlený střih Slim Fit má obvod 116 cm. To znamená, že rozdíl mezi obvodem hrudníku a obvodem košile Slim Fit je pouhých 8 cm. Tuto rezerva považujeme za hraniční, menší rezerva by znamenala, že by košile Eterna Slim Fit byla nejspíš příliš úzká.


 

Nyní ještě prověříme obvod pasu.

Opět předpokládejme, že obvod pasu (měřeno ve výši pupíku) činí 102 cm. Nyní přidáme opět rezervu 8 - 10 cm a získáváme 110 – 112 cm.

V tabulce vidíme, že pro velikost 41 má vyštíhlený střih Modern Fit 114 cm, to znamená, že nám košile opět bude sedět. (Rovný stříh Comfort Fit má 124 cm.)

Silně vyštíhlený střih Slim Fit má pro velikost 41 obvod kolem pasu 104 cm. To znamená, že by rozdíl mezi obvodem pasu a obvodem košile byly pouhé 2 cm. To je nedostatečné, tak malý rozdíl by neumožňoval normální pohyb.
 

Závěr: V tomto případě si můžeme vybrat jak klasický tak vyštíhlený střih. Lépe budeme vypadat ve vyštíhleném střihu Modern Fit, rovný střih Comfort Fit by byl zbytečně široký. Naopak střih Slim Fit by byl příliš úzký a jeho volbu nedoporučujeme