Moderní pánské košile - velký výběr, vysoká kvalita a doprava zdarma

V tomto článku přinášíme informace o tom, jaké znaky charakterizují moderní pánské košile.

Máte-li zájem, můžete rovnou vstoupit do nabídky moderních pánských košil.

 

KONEC KRAVATY = POČÁTEK MODERNÍ KOŠILE

Jasným trendem posledních let jsou vyštíhlené slim košile se zdobenými prvky. Říkejme jim pro zjednodušení moderní pánské košile.

Doba, kdy se začaly moderní prvky košile (vnitřní límec a manžeta, vnitřní léga, dvojitý límec, jinobarevné knoflíčky nebo potisky) rozšiřovat se překrývá s dobou, kdy nastal (dočasný) ústup kravat ze scény.

Tak jako se vše v módě znovu vrací, tak jistě platí, že ani kravata neřekla své poslední slovo v dějinách pánské módy a zanedlouho se zase objeví na scéně.  

Její současný pád a vzestup moderních prvků košile však spolu jistě souvisí. Košili bez kravaty totiž začal chybět „sex appeal“ a modní tvůrci proto začali kravatu nahrazovat jinými výraznými prvky, aby košili dodali na zajímavosti a osvěžili celkový vzhled.

 

PÁNSKÉ KOŠILE SLIM – neboli moderní košile je zúžená

  

Podle míry zúžení střihu košile se košile rozlišují na vyštíhlené (košile je mírně zúžená v oblasti hrudníku a více v oblasti pasu) a silně vyštíhlené (košile je výrazně zúžená jak kolem hrudníku, tak kolem pasu).

Vyštíhlené košile se označují obvykle jako slim košile, v případě košilí Eterna, košilí Olymp, Casa Moda, Marvelis a Venti se tato řada slim košilí označuje jako MODERN FIT.

Silně vyštíhlené košile se obvykle označují jako slim fit nebo body fit košile. Košile Eterna v silně vyštíhleném střihu se nazývají SLIM FIT, košile OLYMP jako řada LEVEL FIVE - BODY FIT , košile Marvelis jako BODY FIT. O maličko užší než uvedené značky jsou košile Venti Slim Fit.

 

Slim košile a zejména pak slim fit košile obepínají tělo velmi těsně a téměř nenechávají na těle žádnou přečnívající látku.
Je však důležité dát si pozor na to, aby střih košile umožňoval normální pohyb. Pohybem těla (otáčením, předkláněním, zvedáním a pohybem rukou, ale také úplně obyčejným sezením) se košile napíná a dochází k namáhání látky a zejména švů. Aby zůstal pohyb v takového slim košili příjemný a zároveň, aby nedošlo k protržení košile nebo jejímu vytržení ze švu, je potřeba nechat si určitou rezervu mezi obvodem těla a velikostí košile.

 

Minimální doporučovaná rezerva je 8-10 cm a v extrémním případě 6 cm. Rezerva 8 cm znamená, že na každém boku košile oproti tělu přečnívá o 2 cm (8 cm celkem je 4 cm na přední a 4 cm na zadní straně košile, tedy vždy po 2 cm přesahu na levé a pravé straně). 2 cm jsou u slim košile vizuelně takřka k nepoznání a přesto ještě umožňují rozumný rozsah pohybu a volnosti těla.

 

VNITŘNÍ LÍMEC A MANŽETA

Hovoříme-li o moderních pánských košilích, musíme se zmínit o dalších prvcích kromě zúženého střihu, které moderní košili charakterizují.

Již velmi zavedené jsou tzv. vnitřní límce a manžety košile v jinobarevném a někdy i jinomateriálovém provedení. Touto úpravou košile získá na jednu stranu více svěží a zajímavý vzhled, na druhou stranu se touto úpravou může zařadit z formálních mezi neformální košile. 

Určitá jemná odlišnost vnitřního límce a manžety oproti zbytku košile je u formální košile tolerovatelná a košile je pak vhodná např. jako tzv. business casual košile. Pokud by však byl vnitřní límec resp. manžeta velmi výrazný nebo výrazně jiný než zbytek košile, pak se bude jednat spíše o neformální casual košili, kterou již není možné použít jako klasickou business košili ke společenskému oděvu.

 

VNITŘNÍ LÉGA 

Dalšími prvky moderní košile je tzv. vnitřní léga. Léga je označení pro přední část košile, na které jsou přišity knoflíčky. Vnitřní léga je její rubová strana, která může mít také jinobarevné provedení. Vnitřní léga je viditelná tehdy, pokud je košile u krku rozepnutá minimálně na 1 ale lépe na 2 knoflíčky. (Míra rozepnutí košile samozřejmě závisí na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Zatímco v business prostředí by rozepnutí košile na více než 1 knoflíček působilo nepatřičně, v prostředí večerního baru nebo party může být rozepnutí na 2 (a někdy i více knoflíčků) předpokladem pro získání pozornosti :).

 

KNOFLÍČKY A KNOFLÍČKOVÉ DÍRKY

Moderní pánské košile mají často také výrazné provedení knoflíčků resp. knoflíčkových dírek. Jeden či více knoflíčků může mít jinou barvu než ostatní, nebo (a to je považováno za více decentní provedení) může být knoflíček přišit jinou než bílou nití. 

Bílá nit u knoflíčku je „povinnost“ u formální společenské košile. Naopak u moderní neformální košile může být nit výrazná, která buď kopíruje některý z barevných prvků košile nebo jej také doplňuje.

 

NÁTISKY A NÁŠIVKY NA KOŠILI

V poslední době jsou velmi populární nátisky nebo nášivky na přední části košile (obvykle ma místě náprsní kapsičky). Tento prvek u košile potvrzuje její neformální a silně casual zaměření. Takováto košile je pak určená např. na páteční firemní casual dny, na volnočasové večery a víkendy. Casual košile s nátiskem nebo nášivkou se většinou nosí volně tj. její spodní cípy, které by měly mít polokulaté vykrojení, leží na kalhotách.
Na druhou stranu je zcela nevhodné nosit takovouto košili do formálního business prostředí.

 

DVOJITÝ LÍMEC

Dvojitý límec na košili je prvek moderní pánské košile, který se objevuje zejména u neformálních casual popřípadě business casual košilí. Strany neboli „křidélka“ límce jsou dvojí a spodní límec přesahuje ten horní jen nepatrně. Spodní límec je většinou tmavšího odstínu než horní.
Téměř vždy je tento dvojitý límec zároveň i tzv. Button down límec tj. je připnut ke košili propínacími knoflíčky.

 

Máte-li jakékoliv dotazy, dejte nám vědět na info@kosile24.cz.

 
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies