Články o košilích a oblékání

Košile v mé velikosti je vyprodaná - jak to vyřešit? 

Obrázek ukazuje situaci, kdy je košile ve velikosti 42 už vyprodanáTypická situace. Sháníte košili pro sebe nebo pro někoho jako dárek a Vaše velikost je už vyprodaná. Tato situace se děje nejčastěji u aktraktivních košil, které jsou vyrobené pouze v malém počtu a někdo byl prostě rychlejší než Vy. Tato situace má však řešení. Nazvěme jej:

Tajemství sousedních velikostí košil

Opět typický příklad. Sháníte košili v silně zúženém střihu Body Fit ve velikosti 42. Ta je ale   už vyprodaná. Proto zkusíte jiného obchodníka, který ale podobnou košili nemá. Po dalším pokusu se ukáže, že košile je vyprodaná jak u prodejců, tak i u výrobce.

Málokdo ale ví, že košile ve stejném střihu ve velikosti 41 bude rozměrově stejná. Bude se  lišit pouze o 1 cm okolo krku, všechny ostatní rozměry budou identické. Říkejme pro zjednodušení těmto sousedícím velikostem košil, které jsou rozměrově, stejné třeba  "sesterké velikosti".

Číst dále

 

Slim Fit, Body Fit, Tailored Fit, Extra Slim nebo Fitted.....? Aneb: Jak se vyznat v různých střizích pánských košil a který si vybrat?

Velký výběr s sebou nese bohužel i komplikaci v podobě otázky, jaký střih košile zvolit, abych si vybral správně.

Proto se v tomto článku pokusíme osvětlit základní pojmy a výběr košile na internetu co nejvíce zjednodušit.

Jak jsme již popisovali jinde, u klasických společenských košil se vychází z obvodu kolem krku. To proto, aby si muž mohl košili dopnout kolem krku, uvázat si kravatu a měl košili kolem krku tak akorát. Ani příliš těsnou ani příliš volnou. Obvod kolem krku tedy určuje velikost košile. Nejčastější velikosti košile je v rozmezí 39 – 46. (Pokud hledáte více informací o tom, jak a kde se měří obvod kolem krku, podívejte se na tento návod, jak určit velikost košile.)

Jelikož ale různí muži se stejně širokým krkem mohou mít diametrálně odlišnou postavu, existují různé střihy košil. Střihy se obvykle označují slovem FIT. Základním poznávacím znamením střihu jsou dva body: šířka kolem hrudníku a šířka kolem pasu.

Začneme tím nejjednodušším (rovným) střihem, který v minulosti jednoznačně dominoval a postupně budeme střih košile zužovat.

Číst dále

 

Polokošile - p(ó)lo tričko nebo půlka košile?

Je na obrázku polokošile nebo malé tričko s límečkem?

Jak byste pojmenovali tento pánský oděv?

 

Od obyčejného trička se liší tím, že má také límeček a zapínání na knoflíčky.

Je to polo tričko, pólo tričko, polo košile nebo dokonce polokošile?

Kde se název polokošile vzal?

Rozklíčování slova polokošile je překvapivě snadné. A jako v mnoha případech vznikl zkomolením při překladu z angličtiny.

Číst dále

 

Neprůhledné pánské košile

Poměrně často se nám stává, že zákazník hledá neprůhlednou / neprůsvitnou pánskou košili. Nejčastěji se jedná o situaci, kdy chce bílou neprůhlednou košili.

Motivací je obvykle snaha, aby tělo přes košili neprosvítalo, aby nebyly vidět různá větší znaménka, silnější ochlupení apod.

Proč jsou košile průsvitné?

Dá se říci, že určitá průhlednost či průsvitnost je vlastní všem světlým společenským košilím a to zejména těm bílým. Průsvitnost je dána tím, že světlo (a zejména přímé slunce) prochází přes materiál košile. Tím zviditelňuje vše, co je pod košilí. Tento jev se nejčastěji vyskytuje u lehkých, hladkých materiálů jako je např. popelín nebo chambray (česky šambré). V situaci, kdy má materiál výraznější strukturu, bývá méně průsvitný. Stejně tak platí, že pokud má materiál větší mezery (oka) ve struktuře tkaniny a je vzdušnější, je zároveň i průhlednější.

Číst dále 

 

Nežehlivé košile - jak se v nich vyznat a na co si dát pozor

Nežehlivé košile jsou stále oblíbenější pro svou snadnou údržbu a dobrý vzhled po celý den. Jak si ukážeme dále, stojí však zato věnovat pozornost tomu, jakou nežehlivou košili si kupuji.

Existují dvě úrovně nežehlivé úpravy bavlněných košil

a) Nežehlivé košile (anglicky non iron) - tyto košile při správné péči není nutné žehlit

b) Snadno žehlivé košile (anglicky easy iron) - tyto košile je nutné lehce přežehlit, ale žehlení jde snadno

Košile, které nejsou označeny žádnou z těchto variant, jsou bez jakékoliv nežehlivé úpravy.

Číst dále

 

Tričko pod košili

Jaké jsou argumenty pro a proti?

Největším argumentem je hygiena a estetika. Pohled na přilepenou košili na hrudi či na zádech, velké potní mapy, nebo dokonce koláče potu v podpaží, dokážou odradit už jen při pohledu do zrcadla. A teď si představte, jak to musí působit na lidi, kteří se na to musí dívat.

V zimě, kdy se člověk nepotí ani v autě ani v kanceláři, to možná u někoho jde i bez trička, ale to jsou spíše výjimky. V minulosti se hodně nosily nátělníky bez rukávů. Jejich problém je ale to, že nezabrání tvorbě potních map na košili. Lidé, kteří museli být celý den v obleku a hodně se zapotili, např. číšníci v provotřídních restauracích, řešili pocení např. tak, že vypili před směnou vodu s troškou soli, která omezuje pocení.bile tricko pod kosili

Dnešním nejobvyklejším řešením je tričko s krátkým rukávem, které problém s potními mapami na těle i v podpaží odstraní. Pokud se mapy udělají na tričku, přes košili určitě neprosáknou a nebudou vidět.

S tím souvisí i to, že pokud nosím pod košilí tričko, vydrží mi košile déle. Stačí vyměnit tričko a košili si mohu obléci ještě jednou. (Svetr, který nosím na tričku také nedám po každém nošení do pračky.)

A ještě jedna výhoda. Když nosíte pod košilí tričko, košile se mnohem méně zmačká a vypadá výrazně lépe.

Číst dále

 

Vhodné a nevhodné oblečení na pohřeb u mužů

Vhodné a nevhodné oblečení na pohřeb u mužů?Odchod ze světa a poslední rozloučení je v Čechách bráno jako smutná a skličující událost. V mnoha zemích světa je to jinak. Ale to teď nechme stranou.

Zůstáváme v Čechách, a proto své oblečení musíme přizpůsobit smuteční náladě. Barevně smutek vyjadřují pouze tmavé tóny a to zejména černá.

Tradiční pánské oblečení na pohřeb

Tradiční oblečení, které vychází z tradice a ukazuje, že pohřební host bere poslední rozloučení důstojně, znamená pouze jedinou možnou volbu oblečení. Černý oblek, černá společenská obuv, bílá košile a černá kravata. Přijatelná je kromě černé barvy obleku i jiná tmavá např. tmavě šedá, antracitová nebo výjimečně i tmavě modrá v hodně hlubokých modrých tónech. Košile je zapnutá u krku, kravata je dotažená, sako zapnuté na jeden knoflíček.

Číst dále