Společenská košile - jak kombinovat s oblekem a kravatou?
Přestože se zejména v některých odvětvích od nošení kravat pomalu upouští a společenské oblečení směřuje k větší ležérnosti a uvolněnosti, je dobré pro ty chvíle, kdy se rozhodnete vzít na sebe oblek a kravatu, vědět, jak nato.
V tomto článku uvádíme několik pravidel, jak správně kombinovat pánskou společenskou košili s oblekem a kravatou.
Poradíme vám, jak postupovat u různých barev a vzorů a jak dosáhnout toho, aby váš outfit byl korektní i v prostředí, které si na korektním vzhledu zakládá.
Kombinujte od obleku přes košili ke kravatě
Základním pravidlem je vymýšlet kombinaci vždy od největšího kusu oblečení k nejmenšímu. V tomto případě byste měli začít od obleku, tomu přizpůsobit košili do obleku a kravatu vybírat jako poslední. Vybírat můžete třeba tak, jak to znáte z filmů o „perfektních gentlemanech“. Oblek položíte na postel, do něj vložíte košili a na ni kravatu.
Pánské košile a obleky - jak kombinovat různé vzory?
Vyhněte se tomu použít stejný vzor na obleku, košili i kravatě. Troje proužky nebo troje kostičky by působily poněkud výstředně až nevkusně. Tuto trojkombinaci můžete snadno rozbít tím, že si vezmete jednobarevnou hladkou košili.
Na druhou stranu by i opačná kombinace hladkého jednobarevného obleku, hladké jednobarevné košile a stejnobarevné kravaty mohla vypadat poměrně unyle až nudně. Takovéto jednobarevné sestavě můžete dodat švih tím, že si vyberete alespoň kravatu ve výrazných, oživujících tónech.
Jednoduchým pravidlem je kombinovat oblečení se vzorem s oblečením bez vzoru. U kombinace se stejným vzorem (např. kostička) se snažte, aby byly vzory co nejvíce odlišné (např. tenký proužek s výrazným proužkem). Některým kombinacím se budeme věnovat dále.
Pánské košile a obleky - jak kombinovat různé barvy?
Nejlepšího efektu dosáhnete tehdy, pokud váš oblek, košile a kravata budou mít ten správný vyvážený poměr kontrastu a barevné harmonie.
Uveďme si příklad. Zvolíte-li k tmavě modrému obleku světle modrou košili, pak kravatu v ostrých pronikavých barvách raději nechte ve skříni, protože kontrast mezi tmavě modrým oblekem a světlemodrou společenskou košilí je už sám o sobě dostatečně velký.
Naopak, máte-li světlešedý oblek a světlemodrou košili, pak si můžete dovolit výraznější kravatu např. s širšími proužky a dominantními prvky rudé nebo bordo barvy.
Pánská košile, oblek a kravata – stejný vzor – ano či ne?
Obecně platí tzv. pravidlo 2 ze 3. To znamená, že pokud dvě z vašich tradičních částí oblečení tj. obleku, košile a kravaty mají stejný vzor, může celkový vzhled působit velmi dobře. Důležité ale je, aby byl stejný vzor zároveň co nejvíce odlišný. Co to znamená? K jemné kostičce na obleku zvolte výraznou a jinak velkou kostku na košili nebo na kravatě. K obleku s jemným proužkem zvolte např. kravatu s co nejvíce odlišným výrazným proužkem. Třetí část oblečení tj. pánská košile by měla být jednobarevná hladká.
Chcete-li kombinovat 3 stejné vzory u obleku, pánské košile i kravaty, pak musíte důkladně promyslet nejen jejich velikost ale i celkové barevné sladění. Tady se už pohybujeme ve „vyšší dívčí“ a sklouznout od zajímavého outfitu k parodii na vkusný společenský oděv by nebylo zase tak obtížné. Vzor by měl být seřazen podle velikosti. Např. oblek s velmi jemnou kostičkou, košile se střední kostičkou a kravata s velkou výraznou kostkou.
Chcete-li takovýmto způsobem experimentovat, doporučujeme vám to zkonzultovat s odborníkem na oblékání.
Pánská košile, oblek a kravata – různý vzor – ano či ne?
Jestliže doporučujeme u dvou prvků oblečení se stejným vzorem jejich co možná největší odlišnost, pak u různého vzoru byste se měli snažit o pravý opak. To znamená; k obleku se středně výrazným proužkem volit např. kravatu se středně velkou kostkou. U košile s výrazným proužkem volit stejně výraznou kostičku na kravatě.
Ale pozor! Vyhněte se kombinaci dvou různých ale malých vzorů. Např. košile s malou kostičkou s jemně proužkovanou kravatou.
Kombinace tří různých vzorů lze teoreticky také sladit. Zde byste měli dodržet stejné velikostní proporce vzorů tj. např. oblek s jemným proužkem, košile materiálu rybí kost a kravata s jemnou kostičkou. I zde ale záleží na velmi důkladném sladění materiálů a barev. Nechcete-li riskovat, že šlápnete vedle, raději se této kombinaci vyhněte.
Naopak kombinace dvou stejných vzorů a jednoho odlišného může působit velmi vkusně a zároveň svěže. Je však důležité dodržet několik pravidel. Stejný vzor by měl být zároveň co nejvíce odlišný. Tj. oblek s jemným proužkem a kravata se silným výrazným proužkem. Třetí část oblečení, v našem případě společenská košile, by měla mít takový vzor, který se svou velikostí přizpůsobí velikostí vzoru na dominantním kusu oblečení, což je v našem případě oblek.
Výsledná kombinace: oblek s jemným proužkem, košile s jemnou kostičkou a kravata s výrazným proužkem bude vypadat velmi dobře zejména tehdy, pokud se vám podaří sladit barvy tak, aby nebyly příliš kontrastní.
Výběr pánské košile – praktická rada na závěr
Pokud váš šatník není natolik široký, aby zvládl se ctí různé netradiční kombinace barev a vzorů na obleku, košili a kravatě, pak si práci co nejvíce ulehčete. Zvolte si jednobarevné hladké košile, které se budou hodit téměř ke každému obleku. Nejenže se tím vyhnete špatně zvolené kombinaci, ale také tím výrazně ulevíte své peněžence.
Osvěžení a výrazný prvek dodáte takovéto kombinaci pomocí výrazné barevné kravaty se vzorkem.
Chcete-li se dozvědět další informace o kombinovatelnosti různého provedení košilí, přečtěte si článek Pánské košile - barvy a jak je kombinovat.