Jak je to s nežehlivostí košil?

Nežehlivé košile jsou stále oblíbenější pro svou snadnou údržbu a dobrý vzhled po celý den. Jak si ukážeme dále, stojí však zato věnovat pozornost tomu, jakou nežehlivou košili si kupuji.

Existují dvě úrovně nežehlivé úpravy bavlněných košil

a) Nežehlivé košile (anglicky non iron) - tyto košile při správné péči není nutné žehlit

b) Snadno žehlivé košile (anglicky easy iron) - tyto košile je nutné lehce přežehlit, ale žehlení jde snadno

Košile, které nejsou označeny žádnou z těchto variant, jsou bez jakékoliv nežehlivé úpravy.

 

Jak poznám, o kterou úpravu košile se jedná?

U každé košile prodávané na košile24.cz je označení, o jaký druh nežehlivosti se jedná. Tuto informaci naleznete vždy v detailu košile na záložce Parametry v řádku Úprava košile. Většina košile má tuto informaci uvedenu také v záložce Popis v části Materiál košile.

 

Jak se vlastně nežehlivosti dosahuje?

Nežehlivost se dosahuje úpravou struktury bavlněné tkaniny. Takto upravená tkanina se pak tělesným teplem sama napíná a po zmačkání má tendenci se vrátit do původního stavu. Drtivá většina výrobců používá namáčení bavlněné tkaniny v lázni. (Eterna jako jediný výrobce na světe u své řady Dynamic cotton dosahovala nežehlivosti pouze speciálním způsobem tkaní.) Vzhledem k tomu, že se jedná o chemický proces, je více než důležité, aby byl zcela pod kontrolou. Proto doporučujeme volit pouze ty výrobce, kteří mají certifikát EKO TEX STANDARD švýcarského institutu OEKO-TEX, který zaručuje, že při úpravě tkaniny nedochází k negativním vlivům na zdraví a životní prostředí. Rozhodně se vyhněte nežehlivým košilím, o kterých nevíte kdo a jak tkaninu vyrábí a upravuje. U nekvalitních nežehlivých košil často poznáte problematický materiál již na omak. Je tvrdý, syrový a košile Vás kouše a pokožka svědí. Takovéto košile mohou být i zdraví škodlivé.

Naproti tomu, u všech košil prodávaných na košile24.cz máte jistotu, že mají certifikát EKO TEX STANDARD. Ba co více, Eterna byla první košile na světě, která s nežehlivou úpravou v 70-tých letech 20. století přišla. Společně s Olympem jsou synonymem pro kvalitní, nežehlivé košile po celém světě.

 

Jak zajistit, abyste košile skutečně nemuseli žehlit?

Materiál košile je přírodní. Proto nelze očekávat, že košile bude rovná jako z plechu a pro dosažení nežehlivosti je potřeba splnit určité podmínky. Mezi ty nejzákladnější patří tyto:

a) pračku naplňte pouze z 2/3 a perte košili v programu na jemné prádlo

b) košili vyndejte z pračky ještě vlhkou a ručně ji neždímejte

c) pověste košili na ramínko a vypněte ji. Čím lépe košili narovnáte, tím lépe bude po uschnutí vypadat.

Pro více informací se podívejte na podrobný návod jak prát a sušit košili.

 

Smí se nežehlivá košile žehlit?

Ano, nežehlivou i snadno žehlivou košili samozřejmě můžete přežehlit, pokud nejste spokojeni s tím, jak po usušení vypadá. V takovém případě použijte adekvátní program na své žehličce.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies