Tajemství sousedních velikostí

Typická situace. Sháníte košili pro sebe nebo pro někoho jako dárek a Vaše velikost je už vyprodaná. Tato situace se děje nejčastěji u aktraktivních košil, které jsou vyrobené pouze v malém počtu a někdo byl prostě rychlejší než Vy. Tato situace má však řešení. Nazvěme jej:

 

Tajemství sousedních velikostí košil

Opět typický příklad. Sháníte košili v silně zúženém střihu Body Fit ve velikosti 42. Ta je ale již vyprodaná. Proto zkusíte jiného obchodníka, který ale podobnou košili nemá. Po dalším pokusu se ukáže, že košile je vyprodaná jak u prodejců, tak i u výrobce.

Obrázek ukazuje situaci, kdy je košile ve velikosti 42 už vyprodaná

Málokdo ale ví, že košile ve stejném střihu ve velikosti 41 bude rozměrově stejná. Bude se lišit pouze o 1 cm okolo krku, všechny ostatní rozměry budou identické. Říkejme pro zjednodušení těmto sousedícím velikostem košil, které jsou rozměrově stejné třeba "sesterké velikosti".

 

Košile v sesterských velikostech se liší jen kolem krku

Košile ve velikosti 42 měří okolo krku (tj. podél stojáčku límce od knoflíčku do prostředka knoflíčkové dírky) 42 cm, košile ve velikosti 41 měří kolem límce 41 cm. V rámci sesterských velikosti 41 a 42 se tedy košile liší o 1 cm kolem krku, ostatní rozměry (tj. např. obvod kolem hrudníku, kolem pasu, délka náramenice, délka a šířka rukávu apod) budou stejné.

Obrázek ukazuje, že rozměry košile v sesterských velikostech (např. 41 a 42) jsou stejné.

Pokud si tedy mohu dovolit ubrat 1 cm kolem krku, nebo ke košili nebudu nosit kravatu, a tudíž nebudu zapínat knoflíček na límci, mohu místo velikosti 42 zvolit velikost 41. Obdobně to funguje i opačně. Pokud je velikost 41 již vyprodaná, mohu zkusit velikost 42. Ta se bude lišit pouze o 1 cm kolem krku.

Toto je zdaleka nejjednodušší a nejlepší řešení výběru košile v případě chybějící velikosti.

Stejně to bude platit i u dalších sesterských velikostí. Pokud je vyprodaná velikost 44, mohu zkusit velikost 43 a naopak. Pokud chybí velikost 46, mohu zkustit velikost 45 a naopak.

 

Proč to tak je?

Jednoduše proto, že výrobci, kteří šijí formální košile a ctí tradice, vyrábí košile nejen ve zjednodušených velikostech jako je M, L, XL apod, ale v rámci těchto velikostí nabízí vždy dvě velikosti. To znamená, že košile, která rozměrově odpovídá velikosti L je u společenských/business košil ve velikosti 41 a 42. To samé platí pro velikost XL - ta se dá opět rozdělit na velikosti 43 a 44. Obdobně velikost XXL (neboli 2XL) lze rozdělit na velikosti 45 a 46. Ve všech těchto případech platí, že tyto sousední velikosti budou rozměrově stejné a budou se lišit pouze o 1 cm okolo krku. Více o tom, jak se vyznat v různých označeních velikostí košile je uvedeno ve článku.

 

Tento trik platí pouze u některých (evropských) výrobců

Výše uvedený "trik" platí pouze u některých výrobců - obvykle těch kvalitních, evropských. Výrobci, kteří používají pouze zjednodušené velikosti M, L, XL, 2XL apod tuto možnost nenabízí.

Stejně tak tuto možnost nenabízí ani angličtí výrobci, kteří neměří v cm ale pouze v palcích resp. polovinách palců. Takže např. velikost 40 u anglických výrobců jako je T.M.Lewin nebo Ch. Tyrwhitt zcela chybí.

Obrázek ukazuje, že někteří výrobci košil např. TM Lewin nenabízejí košile v některých velikostech - např. ve velikosti 40 nebo 45

 

Pozor: záměna košile ve velikosti 42 za velikost 43 Vás může zklamat

Tento postup, kdy zvolíte sousední velikost v rámci "sesterských" velikosti (tj. např. 41 a 42, 43 a 44, 45 a 46 spod), nebude fungovat v případě, že nahradíte chybějící velikost u za jinou "nesesterskou" velikost.

Příklad: Košile ve velikosti 44 je již vyprodaná. Sesterská velikost 43 bohužel taky. Pokud zvolím košili ve velikosti 45, bude tato nejen širší o 1 cm okolo krku, ale bude rozměrově celkově širší. Viz zde tabulka velikostí pánských košil.

 

Co dělat v případě, že jsou vyprodané obě sesterské velikosti košil?

Pokud jsou vyprodané již obě sesterské velikosti tj. např. 39 a 40, 41 a 42, 43 a 44, nedá se uvedený "trik" použít.

Ani v tomto případě ale není ještě vše ztraceno. Dá se totiž sáhnout po košili v sousedním střihu.

Příklad: velikost 43 v silně vyštíhleném střihu Body Fit je již vyprodaná. Stejně tak velikost 44. Podobná košile je ale k dispozici v méně vyštíhlém střihu Modern Fit. Tady je ale potřeba zvolit košili v menší velikosti 42. Ta tude o 1 cm užší kolem krku než košile ve velikosti 43 ve střihu Body Fit, ale rozměrově se bude této košili velmi blížit.

 

Pozor: košile ve stejné velikosti ale v  jiném střihu bude jiná

Pokud bych zvolil jako náhradu za košili v silně vyštíhleném střihu Body Fit a velikosti 42 stejnou či podobnou košili ve velikosti 42 v méně vyštíhleném střihu Modern Fit, bude to s nějvětší pravděpodobností špatně. Košile by totiž byla celkově širší.

Záměna střihu tudíž bude fungovat jen tehdy, pokud se při změně střihu dostanu do jiné velikostní kategorie.

 

Shrnutí možností, když je košile v dané velikosti vyprodaná

Pokud je košile v mé obvyklé velikosti vyprodaná, mám dvě možnosti:

1. Nejjednodušší řešení: zvolit košili v sesterské velikostí

Příklad: místo košile v mé velikosti 42 zvolím košili ve velikosti 41, místo košile ve velikosti 44 zvolím košili ve velikosti 43 atd.

2. Náročnější řešení: zvolit košili v jiném střihu

Příklad: místo košile v mé velikosti 43 ve vyštíhleném stiřhu Modern Fit, zvolím košili v rovném střihu Comfort Fit ve velikosti 42.

Tato možnost je trochu obtížnější, protože košile v různých střizích nebudou zcela stejné a je potřeba se podívat do tabulky velikostí.

I tuto možnost však můžete zjednodušit na maximum tím, že si necháte od nás poradit :).

 

Bezplatná služba výběru velikosti a střihu na kosile24.cz

Pokud nemáte čas nebo se vám jednoduše nechce probírat se velikostními tabulkami různých výrobců, střihů a velikostí, obraťte se na nás.

S doporučením správné košile máme bohaté zkušenosti. Poskytneme Vám kvalitní poradenský servis při výběru košile. Nikam nemusíte jezdit. Vyřešíme to jednoduše, během chvíle, po telefonu nebo mailu. Uděláme to pro Vás rádi a hlavně zcela zdarma.

Proto neztrácejte čas a obraťe se na kosile24.cz.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies