Oblečení na pohřeb

Odchod ze světa a poslední rozloučení jsou v Čechách považovány mezi nejvíce smutné a skličující události. V mnoha zemích světa je to jinak. Ale to teď nechme stranou.

Zůstáváme v Čechách, a proto své oblečení musíme přizpůsobit smuteční náladě. Barevně smutek vyjadřují pouze tmavé tóny a to zejména černá.

Korektní oblečení na pohřeb u mužůTradiční pánské oblečení na pohřeb

Tradiční oblečení, které vychází z tradice a ukazuje, že pohřební host bere poslední rozloučení důstojně, znamená pouze jedinou možnou volbu oblečení. Černý oblek, černá společenská obuv, bílá košile a černá kravata. Přijatelná je kromě černé barvy obleku i jiná tmavá např. tmavě šedá, antracitová nebo výjimečně i tmavě modrá v hodně hlubokých modrých tónech. Košile je zapnutá u krku, kravata je dotažená, sako zapnuté na jeden knoflíček. U kravaty se za přijatelnou alternativu k černé barvě považuje ještě kaštanově hnědá nebo námořní modrá.

 

Alternativní pánské oblečení na pohřeb

Mnoho mužů, zejména z umělecké sféry, volí černý oděv. Černé kalhoty, černé polobotky, černá košile a černý oblek. Často pak nosí i černou kravatu. V mnoha případech muž sako nemá a je pouze v černých košilích a kalhotách. Často to souvisí s tím, že vhodný oblek či sako není k dispozici.

V horkých letních dnech muži často volí bílou nebo černou košili s krátkým rukávem. Přestože košile s krátkým rukávem není pro účast na pohřbu ideální, je to obvykle s ohledem na vysoké teploty tolerováno.

 

Nevhodné oblečení na pohřeb

Nevhodné je oblečení ve výrazných, světlých či dokonce křiklavých barvách. Není vhodná ani bílá košile s tmavým oblekem a červenou kravatou. To je lepší kravatu odložit. Nevhodné jsou také tenisky, sportovní boty nebo dokonce sandály.

Co dělat, když vhodné oblečení nemám, ale nechci přijít nevhodně oblečený?

Pokud tmavý oblek nevlastním a nemohu si jej ani půjčit, pak je lepší zvolit kombinaci tmavých kalhot a košile. Mám-li alespoň černý svetr či vhodný kabát nebo bundu, doporučujeme volit bílou košili. V opačném případě bychom volili černou košili.

Jak mají být oblečeni na pohřbu mladí muži či chlapci?

Pokud jsou již starší a je to možné, mělo by se jejich oblečení blížit výše uvedenému doporučení pro muže. Pokud se jedná o děti, není dodržení tohoto doporučení tak striktní. Je dobré, když oblečení chlapce dodrží směr a vyhne se zejména nevhodným barvám.

Pokud si chcete oblečení na pohřeb tj. košili, kravatu nebo svetr pořídit u nás, zde je jejich nabídka.

a) Bílé pánské košile

b) Černé pánské košile

c) Černé kravaty

d) Černé bavlněné svetry

e) Černé svetry z merino vlny

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies